Rusom vo vesmíre zomreli rozmnožujúce sa jašterice

Ruský vesmírny program zaznamenal po incidente s vynesením satelitov európskeho navigačného systému Galileo na nesprávnu orbitu ďalší problém, keď sa ruskej vesmírnej agentúre Roscosmos nevydaril biologický experiment s rozmnožovaním jašteríc a tie sa vrátili na Zem mŕtve.

Roscosmos to oznámil v pondelok po návrate pristávacieho modulu.

Experiment mal problémy už od svojho štartu. Ako sme informovali v júli, Roscosmos nad satelitom Foton-M s biologickými experimentami na palube stratil kontrolu krátko po štarte 19. júla.

Telemetrické dáta boli ale prijímané naďalej a podľa vtedajších informácií Roscosmosu nemal incident ohrozovať život jašteríc. Aké telemetrické dáta ale boli prijímané nie je jasné, keď podľa informácií Roscosmos nie je známy presný čas úmrtia jašteríc. Tie sú podľa vyjadrenia pre ITAR-TASS ale mŕtve minimálne týždeň a na Zem prileteli už mumifikované. Na palube Foton-M sa malo realizovať viacero experimentov, z ktorých najzaujímavejším bolo zisťovanie vplyvu beztiaže respektíve mikrogravitácie na sexuálny život a rozmnožovanie jašteríc. Za týmto účelom bolo na palube päť jašteríc druhu Phelsuma ornata, prirodzene dorastajúcich do dĺžky 12 cm a vyskytujúcich sa na ostrove Maurícius. Podľa popisu expirementu boli na palube satelitu vytvorené podmienky pre sexuálne správanie a rozmnožovanie jašteríc a cieľom bude študovať vplyv mikrogravitácie na telá jednak dospelých jedincov, ich sexuálne správanie ale tiež na embryonický vývoj nových jedincov.

Či sa jašterice úspešne rozmnožili Roscosmos neinformuje.