Projekt slovenského satelitu peniaze od ľudí nezískal, má hotový návrh

Projekt prvého slovenského satelitu skCube nepresvedčil verejnosť, aby mu výraznejšie finančne prispela, a v dvoch kampaniach tzv. ľudového financovania od júla zatiaľ vyzbieral spolu len 1170 eur.

Už v skončenej kampani na IdeaStarter sa podarilo vyzbierať 715 eur, kampani na ĽudiaĽuďom.sk končiacej sa v stredu zatiaľ 455 eur. Organizácia Sosa stojaca za projektom chcela cez kampane vyzbierať spolu 15 tisíc eur.

skCube je projektom snažiacim sa do vesmíru dostať najjednoduchší možný a najlacnejší satelit, tzv. nanosatelit formátu CubeSat rozmerov 10 cm x 10 cm x 10 cm. Vážiť má 1 kg a cieľom je ho vypustiť na orbitu 300 až 500 km.

Podľa aktuálnych informácií Jakuba Kapuša zo Sosa, Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity, pre agentúru Sita je v súčasnosti dokončený návrh všetkých subsystémov satelitu a vybrané sú všetky komponenty a súčiastky. Prvý prototyp má byť dokončený na jar a testovať sa bude v Ústa­ve expe­ri­men­tál­nej fy­zi­ky SAV v Ko­ši­ciach.

Sosa do projektu zapája najmä študentov, pracovníkov slovenských univerzít a v poslednej dobe intenzívnejšie aj slovenské firmy. Projekt začal vznikať už minimálne v roku 2011, v minulom roku získal financovanie vo výške 89.7 tisíc eur od ministerstiev školstva a dopravy.

Takéto financovanie počítalo s vypustením satelitu v rámci európskej iniciatívy QB50 len za 20 tisíc eur. Keďže tejto sa podľa Kapuša nedarilo, slovenský projekt z nej vystúpil a na vynesenie satelitu bude potrebovať vyššie prostriedky.

Sosa napriek tomu stále plánuje satelit vypustiť v roku 2016. Realizovať má aj jeden vedecký experiment, analýzu ultrafialového žiarenia atmosféry na nočnej strane planéty