Experti vyzývajú na skúmanie, ako sa vyhnúť rizikám umelej inteligencie

Desiatky expertov sa podpísali pod minulý týždeň zverejnený otvorený list, v ktorom vyzývajú na zodpovedný prístup k vývoju umelej inteligencie.

Otvorený list iniciovaný organizáciou Future of Life Institute poukazuje na čoraz rýchlejší vývoj a pokrok vo viacerých oblastiach umelej inteligencie, napríklad v rozpoznávaní reči, preklade, klasifikácii obrazu, samojazdiacich autách, pohybe robotov pomocou končatín a v expertných systémoch pre odpovedanie na otázky.

“Pre obrovský potenciál umelej inteligencie je dôležité skúmať ako žať jej benefity ale zároveň sa vyhnúť potenciálnym nástrahám,” uvádza sa v liste.

“Odporúčame rozšírenie výskumu zamerané na ubezpečenie, že čoraz schopnejšie systémy umelej inteligencie sú robustné a prínosné: naše UI systémy musia robiť čo chceme aby robili,” uvádza list ďalej. Otvorený list bol zverejnený potom, ako v posledných mesiacoch dôrazne na riziká umelej inteligencie upozorňovali okrem iného miliardár Elon Musk a fyzik Stephen Hawking. Podľa Muska nám má hroziť riziko od umelej inteligencie do piatich rokov, podľa Hawkinga nás umelá inteligencia nahradí. Musk aj Hawking sú pod otvoreným listom podpísaní, pričom Musk organizácii Future of Life Institute na tento výskum dá príspevok vo výške desať miliónov dolárov.