Číňania na 3D tlačiarni vytlačili päťposchodovú budovu

Čínska spoločnosť WinSun aktuálne predstavila dve veľké budovy vytvorené 3D tlačou, celkovo päťposchodový bytový dom a veľkú vilu s 1100 metrami štvorcovými plochy.

Proprietárna technológia 3D tlače WinSun vytvára veľké stavebné bloky potrebného tvaru pre konkrétnu stavbu nanášaním vrstiev materiálu zloženého najmä z rýchlo schnúceho cementu a sklenených vlákien.

Podľa informácií pre PC World jedno poschodie bytového domu tlačila spoločnosť deň a ďalších päť dní trvalo skladanie domu. Tlačené diely sú doplnené podpornou oceľovou konštrukciou a izoláciou.

Podľa dostupných informácií vytlačené diely vyžadujú ešte povrchovú úpravu respektíve ďalší materiál, keď majú nerovný povrch s viditeľnými jednotlivými vrstvami materiálu.
Technológia má byť vo viacerých ohľadoch efektívnejšia ako štandardný spôsob stavieb, keď má produkovať o 30% až 60% menej odpadu, stavba má byť rýchlejšia o 50% až 70% a náklady na prácu majú byť o 50% až 80% nižšie.

Aké sú celkové náklady na 3D tlačené stavby v porovnaní so štandardnými stavbami a aká je úroveň ich kvality nie je jasné.